Ендопротезування кульшового суглоба

Якщо постійний біль у суглобі заважає виконувати найпростіші повсякденні рухи, порушує ритм нормального життя, вам необхідно звернутися за консультацією до фахівця ортопеда-травматолога. Вас обстежать і визначать характер наявної патології.

Ендопротезування кульшового суглоба

Показання:

 • Деформуючий артроз кульшового суглоба (коксартроз)
 • Диспластичний коксартроз (виникає в результаті вродженої патології суглоба)
 • Асептичний некроз головки стегнової кістки
 • Перелом шийки бедра
 • Складна травма проксимального відділу стегна (осколковий перелом головки стегна, медіальний перелом шийки стегна)
 • Нестабільність компонентів ендопротеза кульшового суглоба — необхідність у виконанні ревізійного ендопротезування (заміни)

Артроз тазостегнового суглоба — це захворювання, при якому гладкі ковзаючі суглобові поверхні (суглобовий хрящ) пошкоджуються. Зазвичай це призводить до болю, обмеження обсягу рухів у суглобі. Найбільш поширений вид артрозу — це деформуючий остеоартроз, який, як правило, розвивається у літніх пацієнтів. У артрозу тазостегнового суглоба є ще одна назва — коксартроз. Суглоб може уражатися і в результаті запальних захворювань (артритів), таких як ревматоїдний артрит і інших, в тому числі і аутоімунної природи. Також артроз може виникнути в тазостегновому суглобі з вродженою патологією, недорозвиненням (дисплазією) суглобових поверхонь (диспластичний коксартроз). Крім того, існує і посттравматичний артроз тазостегнового суглоба, який формується в наслідок складної травми проксимального відділу стегна (псевдосуглоб шийки стегна, некроз голівки стегна, зрощення зі зміщенням і зміною біомеханіки суглоба, вивих стегна і т.д.). Артроз може виникнути в результаті остеонекрозу (асептичного або аваскулярного некрозу) головки стегнової кістки, який характеризується омертвінням частини кісткової тканини головки стегнової кістки. Перелом шийки стегнової кістки (перелом «шийки стегна»). У літніх людей такі переломи часто вже не зростаються і найбільш надійним і безпечним виходом з цієї непростої ситуації є ендопротезування кульшового суглоба, яке дозволяє не просто підняти літню людину на ноги, а врятувати йому життя.

Операція — ендопротезування кульшового суглоба

Імплантація штучного суглоба — ефективний, а часом, і єдиний спосіб відновлення функції суглоба, що дозволяє значно поліпшити якість життя пацієнта. Ендопротезування кульшового суглоба — хірургічне втручання, метою якого є повернути рухливий безболісний суглоб, що дозволяє повернутися до звичного життя.

Під час операції, уражені компоненти суглоба замінюються на ендопротез, що повторює анатомічну форму здорового суглоба. Так само, як і нормальний кульшовий суглоб, штучний складається з тазового компонента (чашка ендопротеза з вкладишем, стегнового компонента (ніжка ендопротеза), головки. Система імплантів дозволяє повернути тазостегнового суглобу колишній обсяг рухів.

Для виготовлення сучасних ендопротезів використовується кераміка, метал і полімери, які мають високу міцність із хорошою приживлюваністю в організмі людини.

Сьогодні ми використовуємо високоякісні ендопротези виробництва, які є лідерами в цій галузі медицини європейських і американських компаній — Zimmer, Biomet, Stryker, Beznoska і ін. Ці ендопротези на практиці довели свою ефективність, безпеку і довговічність. При дотриманні рекомендацій лікаря ендопротези якісно функціонують протягом 10 -15 років і більше. Вибір типу ендопротеза (цементний або безцементний) здійснюється за клінічними показаннями.

При зносі ендопротеза його замінюють новим, така операція називається ревізійне ендопротезування.

Протези тазостегнового суглоба розрізняють за типом фіксації:

 • ендопротези цементної фіксації;
 • ендопротези безцементного фіксації.

Відмінність цементних і безцементних моделей ендопротезів тазостегнового суглоба полягає в принципі їх фіксації. Безцементні компоненти ендопротеза покриті пористим або гідроксиапатитовим покриттям, встановлюються в кістку за методом «прес-фіт» (щільна посадка) і згодом кісткова тканина вростає в поверхню імпланта.

Цементні ендопротези фіксуються в кістки спеціальним полімерним цементом, виготовленим з поліметилметакрилату (докладніше).

Цементні і безцементні компоненти ендопротеза кульшового суглоба різняться. Цементні ніжки ендопротеза гладкі, а безцементні — шорсткі. Цементні чашки виготовляються з високомолекулярного поперечно-пов’язаного медичного поліетилену, а безцементні роблять з металевих сплавів з шорсткою зовнішньою частиною. Якщо один з компонентів ендопротеза фіксується цементом, такий ендопротез називають гібридним або реверс-гібридним.

Цементний ендопротез:

плюси:

 • Дешевий;
 • Менше стрес-шілдінг *, рівномірніше розподіляє навантаження;
 • Менше ризик перелому кістки;
 • В цемент може бути доданий антибіотик для профілактики ускладнень запального характеру;
 • Краще підходить до деформованої стегнової кістки.

* Стрес-шілдінг — реакція на тривале перебування ендопротеза в кістці

мінуси:

 • Немає варіантів вибору пари тертя — тільки метал-поліетилен;
 • Складніше виконувати ревізійні операції.

Безцементний ендопротез:

плюси:

 • Є можливість вибрати пару тертя;
 • Легше виконувати ревізійні операції;
 • Теоретично більш довговічний за рахунок вростання кістки.

мінуси:

 • Дорогий;
 • Більше ймовірність синдрому «стрес-шілдінг»;
 • Більше ризик перелому кістки при операції;
 • Ризик недопогруження чашки.
 • Більше ймовірність інфекційних ускладнень у пацієнтів з факторами ризику (ревматоїдний артрит, цукровий діабет, анемія, запальні процеси в минулому і ін.)

У виборі ендопротеза і типі фіксації хірург керується індивідуальними особливостями пацієнта (вік, стать, форма каналу стегнової кістки, супутні захворювання та ін.).

Додаткову інформацію про імплантатах фірми Zimmer- Biomet Ви можете отримати тут: Додаткову інформацію про імплантатах фірми Beznoska Ви можете отримати тут: http://orthotraum.net/