Поради пацієнтам

Ортопедичний режим після операції ендопротезування кульшового суглоба, реабілітація

Операція

У стандартних випадках імплантація штучного суглоба триває 75 – 90 хвилин. Під час операції проводяться заходи щодо профілактики інфекційних ускладнень, при необхідності заповнення крововтрати, дренування рани з метою профілактики скупчення крові в рані в перші дні після операції.

Після операції

В післяопераційному періоді триває введення лікарських препаратів відповідно до призначень оперував ортопеда. Вкрай важливим є введення пацієнту препаратів, профілактуючих можливі ускладнення (антикоагулянти, антибіотики, препаратів, що заповнюють крововтрату і поліпшують периферичний кровообіг), знеболюючих засобів, симптоматичне лікування.

Подібна операція виконується під спинномозковою анестезією, відразу після втручання Ви не зможете рухати ногами і не будете їх відчувати. Однак чутливість і рухи протягом 2-4 годин після операції поступово відновляться.

Між ногами укладається ортопедична подушка, що утримує оперовану кінцівку в положенні відведення, нога додатково фіксується знімною гіпсовою шиною, що перешкоджає обертання. Дотримання вимушеного положення оперованої ноги необхідно для профілактики вивиху ендопротеза.

Кожна операція тягне за собою ризик розвитку тромбозу в венах ніг. Вам буде проведена профілактика цього ускладнення шляхом підшкірного введення спеціального медикаментозного препарату (антикоагулянту), еластичного бинтування нижніх кінцівок.

У перші 2 дні після операції призначається щадна дієта, що складається з каші на воді, овочевих супів-пюре, киселю і кисломолочних продуктів. Їжу відварюють у воді або на пару, дають в напіврідкому або пюреподібних вигляді, з обмеженням рафінованих цукрів і солі. З раціону виключаються продукти, що сприяють здуття кишечника і процесам бродіння. Далі призначається один з варіантів стандартних дієт, в залежності від наявності або відсутності супутніх захворювань.

Реабілітація в стаціонарі

Активізація в ліжку дозволяється вже на 1-е добу після операції – виконання комплексу вправ і дихальної гімнастики. З третього дня пацієнтові дозволяється сідати в ліжку, продовжувати статичні вправи для м’язів кінцівки. Ходьба з дозованим навантаженням на оперовану кінцівку і додатковою опорою (милиці) також можлива вже з третьої доби. Активізація пацієнта в ліжку виконується під контролем лікаря, методиста з лікувальної фізкультури і палатної медсестри. Перші три дні виконуються щоденні перев’язки області операційної рани. З видалення дренажів рана перев’язується за показаннями. Шви знімають на 10-12 добу.

Виписка додому

Виписка проводиться через 10-12 днів після операції. Слід продовжувати реабілітаційні заходи, строго дотримуючись рекомендації оперував ортопеда. Обмеження в фізичному навантаженні на оперовану кінцівку слід дотримуватися протягом 6-8 тижнів після операції, в перебігу цього часу рекомендується ходьба за допомогою милиць.

Загальні рекомендації в виписному епікризі для пацієнта, який переніс ендопротезування кульшового суглоба:

  • не скасовувати призначені медикаментозні препарати без погодження з лікарем (антикоагулянти, судинні препарати, препарати кальцію і вітаміну D), антирезорбентів і ін .;
  • еластичне бинтування гомілок або використання компресійних гольф протягом трьох місяців після операції;
  • ретельне дотримання ортопедичного режиму (докладно описаний у виписці).

 

Під час операції тотального (повного) ендопротезування кульшового Ваш хірург зробить все можливе, щоб повернути Вашому тазостегнового суглобу функцію, близьку до початкової.

Після виконаної операції і аж до повного відновлення Ви перебуваєте під динамічним контролем оперував лікаря.

Рекомендовані навантаження на оперовану ногу:

При імплантації на кістковому цементі:

  • Початок – з перших днів після операції
  • Повна – до кінця 1-го місяця

При безцементного, але міцної фіксації:

  • Часткова (15% ваги тіла) – з 7-10 дня
  • Часткова (50% ваги тіла) – до кінця 3-го тижня
  • Повна – згідно рекомендацій лікаря (зазвичай до кінця 2-го місяця).

У різко ослаблених (при тяжких наслідках ГПМК, вираженнендацій ой соматичної патології, онкологічних хворих, у людей старше 90 років):

  • Повна – відразу після операції