Лікувальна фізкуьтура

У перші 2-3 тижні після операції лікувальна фізкультура проводиться лежачи в ліжку. Всі вправи треба виконувати плавно, повільно, уникаючи різких рухів і надмірного напруження м’язів. Під час занять лікувальною фізкультурою важливе значення має і правильне дихання – вдих зазвичай збігається з напругою м’язів, видих – з їх розслабленням.

Перша вправа – для литкових м’язів. Відхиляйте з легким напругою Ваші стопи від себе і на себе. Вправа треба виконувати обома ногами по кілька хвилин до 5 – б раз протягом години. Можна починати цю вправу відразу після пробудження від наркозу. Стискання та разжимание пальців ніг.

На другу добу після операції додаються такі вправи:

Друга вправа – для м’язів стегна. Притискайте зворотну сторону колінного суглоба до ліжка і утримуйте цю напругу 5-7 секунд, потім повільно розслабтеся.

Напруга м’язів сідниць:

  • напруга задньої поверхні м’язів стегна і гомілки: притискайте п’яти до поверхні ліжку на 5-7 сек, потім повільно розслабляйте;
  • відведення оперированной ноги в сторону по поверхні ліжка і приведення назад.

Третя вправа: оперированной ногою ковзаючи ступень по поверхні ліжка, піднімайте стегно до себе, згинаючи ногу в тазостегновому і колінному суглобах. Потім повільно ковзати ногою до вихідного положення. При виконанні цієї вправи спочатку можна допомагати собі за допомогою пелюшки або еластичного джгута, підклавши під коліно. Пам’ятайте, що кут згинання в тазостегновому і колінному суглобах не повинен перевищувати 90 градусів!

Четверта вправа: поклавши під коліно невелику подушечку (не вище 10-12 сантиметрів), намагайтеся повільно напружувати м’язи стегна і випрямити ногу в колінному суглобі. Утримуйте випрямлену ногу 5-6 секунд, а потім також повільно опускайте її в початкове положення.

Всі перераховані вправи необхідно робити протягом всього дня щогодини по кілька хвилин по 5-6 повторень.

З третього дня можна сідати на край ліжка, спираючись на лікті, або тримаючись за поручні з опущеними на підлогу ногами. Це слід робити в сторону здорової ноги, поетапно відводячи здорову ногу і підтягуючи до неї оперовану. При цьому необхідно зберігати помірно розведене положення ніг, використовуючи валик. Для пересування оперированной ноги можна застосовувати спеціальний еластичний бинт. Виносячи оперовану ногу в сторону, зберігайте тіло прямим і стежте, щоб не було зовнішнього повороту стопи.

Відразу необхідно запам’ятати, що перед тим як сідати або вставати, Ви повинні забинтувати ноги еластичними бинтами, або надіти спеціальні еластичні панчохи для профілактики тромбозу вен нижніх кінцівок!

Перші кроки

Мета цього періоду реабілітації – навчитися вставати з ліжка, стояти, сидіти і ходити так, щоб Ви змогли виконати це безпечно самі.

Як правило, вставати самостійно вирішують на третій день після операції. Вставати після операції вперше слід тільки з співробітником відділений (лікар, медсестра) або методистом ЛФК. У цей час Ви ще відчуваєте слабкість, тому в перші дні хтось обов’язково повинен допомагати Вам (протягом робочого дня у ліжку пацієнта, який переніс важкий оперативне втручання, дозволяється бути присутнім доглядає) підтримуючи Вас. Пам’ятайте, чим швидше Ви встанете, тим швидше почнете самі ходити.

Вставати з ліжка слід в сторону неоперованих ноги. Сядьте на край ліжка, тримаючи оперовану ногу прямо і попереду. Поставте обидві ноги на підлогу. Спираючись на милиці і на неоперованих ногу, постарайтеся встати. Спираючись на здорову ногу, висуньте два милиці вперед. Потім на рівень милиць перенесіть оперовану ногу, злегка згинаючи в усіх суглобах. Спираючись на милиці і перенісши на них вагу тіла, просуньте вперед здорову ногу. Повторіть всі рухи в такому самому порядку.

При ходьбі в перші 7-10 днів можна лише стосуватися оперированной ногою підлоги. Потім кілька збільште навантаження на ногу, намагаючись наступати на неї з силою, рівною вазі вашої ноги або 20% ваги вашого тіла. Ходити можна так довго, як дозволяє Ваше самопочуття, стан ноги, не зменшуючи час лікувальної гімнастики. Якщо Ви займаєтеся гімнастикою недостатньо, неправильно, зловживаєте ходьбою, набряк ніг до кінця дня буде збільшуватися. В цьому випадку зверніться за роз’ясненням до лікаря. Підтримувати набряк ніг можуть супутні захворювання.

Після того, як Ви навчилися впевнено стояти і ходити без сторонньої допомоги, лікувальну фізкультуру необхідно розширити наступними вправами, виконуваними в положенні стоячи, тримаючись руками за опору.

Вправи у вертикальному положенні:

Перше вправи:

Висування прямої ноги вперед.

Стоячи на здоровій нозі і надійно утримуючись за спинку ліжка, повільно відведіть оперовану ногу вперед на 20-30 см. Переконайтеся в тому, що стегно, коліно і ступня «дивляться» вперед. Зберігаючи ту ж позу, повільно поверніть ногу у вихідне положення.

Друга вправа:

Відведення ноги в сторону.

Стоячи на здоровій нозі і надійно утримуючись за спинку ліжка, повільно відведіть оперовану ногу в сторону на 20-30 см. Переконайтеся в тому, що стегно, коліно і ступня «дивляться» вперед. Зберігаючи ту ж позу, повільно поверніть ногу у вихідне положення.

Третя вправа:

Відведення ноги назад.

Спираючись на здорову ногу, повільно рухайте оперовану ногу назад, поклавши одну руку ззаду на поперек і стежачи за тим, щоб поперек не прогиналася. Повільно поверніться у вихідне положення.

Четверта вправа:

Підйом колін.

Повільно зігніть прооперовану ногу в тазостегновому і колінному суглобах на кут, що не перевищує 90 градусів, піднявши при цьому ступню над підлогою на висоту 20-30 см. Намагайтеся кілька секунд утримувати підняту ногу, потім також повільно опустіть ступню на підлогу.

Перераховані вище вправи рекомендується робити до 10 разів на день по 5-15 повторень.

Навчання пацієнта спуску і підйому по сходах

Отже, Ви досить впевнено ходите на милицях по палаті і коридору. Але цього в повсякденному житті явно недостатньо. Майже у всіх виникає необхідність ходити по сходах. Якщо у Вас замінений один суглоб, то при русі вгору починати підйом слід з неоперованих ноги. Спираючись на милиці, перенесіть не оперувати ногу на вищу сходинку. Відштовхніться милицями, перенесіть вагу тіла на не оперувати ногу, що стоїть на вищерозміщеної сходинці. Потім рухається оперированная нога – підійміть і призначте її на цю ж щабель. Милиці рухаються останніми або одночасно з оперованою ногою. При спуску по сходах першими слід рухати милиці, потім оперовану ногу, і, нарешті, неоперованих.

Прислухаючись до рекомендацій лікуючого лікаря, Ви поступово відновите обсяг рухів в оперованому тазостегновому суглобі, повернете втрачене якість життя.